Rússia declara mobilització parcial; 300.000 soldats de reserva convocats a l'exèrcit

Rússia declara convocat a l'exèrcit un soldat de reserva de mobilització parcial
Rússia declara mobilització parcial; 300.000 soldats de reserva convocats a l'exèrcit

El president de la Federació Russa, Vladimir Putin, va anunciar la primera mobilització del país des de la Segona Guerra Mundial. En aquest context, Putin va advertir que si Moscou s'enfrontava a una amenaça nuclear d'Occident, es defensaria amb la força del seu enorme arsenal.

El líder rus, el país del qual té més caps nuclears que fins i tot els Estats Units, assenyala que la guerra s'ha intensificat des que Moscou va envair Ucraïna el 24 de febrer. Com a part de la mobilització, 300.000 soldats de reserva van ser cridats a l'exèrcit.

"Utilitzarem tots els mitjans disponibles per protegir Rússia i el nostre poble"

Dirigint-se al poble rus a la televisió, Putin va dir: "Si la integritat territorial del nostre país està amenaçada, sens dubte utilitzarem tots els mitjans disponibles per protegir Rússia i el nostre poble. Això no és un farol". dit.

Després d'acusar Occident de "xantatge nuclear", va dir que alts funcionaris governamentals de diversos països "líders" de l'OTAN sense nom havien parlat de l'ús potencial d'armes nuclears contra Rússia. A més, Putin va acusar Occident de posar Kíev en risc de "catàstrofe nuclear" en permetre a Ucraïna bombardejar la central nuclear de Zaporizhzhia controlada per Rússia.

Els propers dies se celebraran referèndums a parts d'Ucraïna controlades per les tropes russes (el primer pas en l'annexió oficial d'una peça d'Ucraïna de mida hongaresa). Segons Reuters, Putin ha anunciat que donarà suport als propers referèndums. La guerra, que va desencadenar el pitjor enfrontament amb Occident des de la crisi dels míssils cubans de 1962, va matar desenes de milers i va enviar una onada inflacionista que va estavellar l'economia mundial.

"En la seva política agressiva antirussa, Occident ha traspassat totes les línies. Els que intenten fer-nos xantatge amb armes nuclears haurien de saber que el vent pot canviar de direcció”.

feia servir les frases. La doctrina nuclear de Rússia permet l'ús d'aquestes armes si s'utilitzen armes de destrucció massiva contra ella o si l'estat rus s'enfronta a una amenaça existencial de les armes convencionals.

300 mil persones seran reclutades a l'exèrcit

Putin també va dir que va signar un decret de mobilització parcial. La mobilització comença immediatament, que afecta tots els que han servit com a soldat professional a Rússia en comptes de reclutar. El ministre de Defensa rus, Serguei Xoigu, va dir que espera que 25 persones siguin trucades de les grans reserves del país d'uns 300 milions.

Anuncis similars

Sigues el primer a comentar

Yorumlar